Úvod » Naše práce » Případové studie » Jednoúčelové zařízení pro lepení víčka na těleso pumpy

Jednoúčelové zařízení pro lepení víčka na těleso pumpy

V průběhu roku 2022 jsme pro jednoho z našich zákazníků vyvinuli nové jednoúčelové zařízení pro lepení víčka na těleso pumpy. Požadovaný takt pracoviště byl 25 vteřin.

Výrobní proces probíhá v několika krocích:

  1. Založení dílů operátorem do zakládacích přípravků
  2. Automatická identifikace výrobku - načtení DMC kódu tělesa pumpy
  3. Montáž dílů – přenesení víčka na těleso pumpy pomocí podtlakového upínání
  4. Ošetření povrchu pro nanesení lepidla pomocí plazmového výboje
  5. Nanesení lepidla
  6. Vytvrzení lepidla pomocí UV lampy
  7. Výstupní kontrola – kamerová kontrola kvality spoje a zkouška těsnosti

Na základně požadavku zákazníka jsme pro ovládání stanice zvolili plc systém Siemens S7-1500 a ovládací panel Siemens TP900 comfort, uložený na otočném rameni. Vývoj software v prostředí Siemens TIA je maximálně efektivní.

U spodního rámu stanice jsme se rozhodli pro ocelový svařenec. Tím zajistíme tuhost celého zařízení a také výrazně lepší tlumení vibrací z výrobního procesu oproti rámům z hliníkových profilů.

Horní rám stanice už je oproti tomu poskládaný z hliníkových profilů. Pro snadný přístup do pracovního prostoru jsou z obou bočních i zadní strany pracoviště umístěné servisní dveře, zajištěné pomocí elektronických zámků s RFID kódováním aktuátoru.

Pro přesun výrobku mezi jednotlivými kroky montážního postupu jsme zvolili otočný stůl od firmy Weiss. V přední straně pracoviště je místo pro ruční zakládání výrobků do stroje. Místo je zabezpečené pomocí optické závory. Měření doběhového času po přerušení závory si díky kalibrovanému zařízení od firmy hhb provádíme vlastními silami.

Pro přenesení víčka na těleso pumpy jsme se rozhodli využít SCARA robot TS2-60 od firmy Staubli. Robot navíc díky kombinovanému nástroji zajistí i následné ošetření povrchu pro nanesení lepidla pomocí plazmového výboje. Použili jsme systém předúpravy povrchu plazmou Atmospheric PlazmaTEC-X od firmy Tantec.

Plasmatec-X

U dávkování lepidla využívá zákazník spolehlivé systémy od firmy Scheugenpflug. V našem případě jsme zvolili jedno-kompozitní dávkovací pístový dispenzer DOS P016. Dávkování je ve stanici umístěné napevno. Pro nanesení lepidla jsme využili druhého robota, tentokrát TX2-60 opět od firmy Staubli. Robot odebere výrobek z přípravku a polohuje ho pod tryskou dávkovacího zařízení. Díky snadné synchronizaci pohybů robota a rychlosti dávkování lepidla je celý proces bezproblémový.

Pro vytvrzení lepidla jsme využili systém Delolux 20 včetně ovládacího boxu Delolux control. Tento systém umožňuje díky analogovému signálu snadné nastavení požadované intenzity osvětlení v průběhu procesu.

V poslední stanici probíhají výstupní zkoušky hotového produktu. Pro vizuální kontrolu jsme použili kamerový systém FH od firmy Omron. U zkoušky těsnosti nebylo možné použít běžně dostupné detektory, proto jsme ve spolupráci se zákazníkem vyvinuli vlastní systém měření těsnosti. Využili jsme generátor vakua a vysoce přesný kontaktní senzor řady GT2 od firmy Keyence.

Stanice EP20G

Stanici jsme spokojenému zákazníkovi předali 23 týdnů po podepsání objednávky.

Sdílejte na sociálních sítích

Volba jazyka

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací